KF07 Roztoczańskie kapliczki

     VII Konkurs Fotograficzny poświęcony roztoczańskim kapliczką cieszył się ogromnym powodzeniem. Nadesłano bardzo dużo wspaniałych zdjęć pięknych kapliczek. Wybór był wyjątkowo trudny. Po raz pierwszy o zwycięstwie zadecydowała dogrywka. Ostatecznie laureatem konkursu została Sosna i "Święty Rochu", ale też "Naturalnie" Pomurnika zebrało zasłużone pochwały.

    ”...Krzyże, kapliczki i figury przydrożne są niemymi świadkami wielu wydarzeń w minionych wiekach. Są symbolami naszej historii i pamięci. Różne były powody stawiania kapliczek. Chyba najważniejszy to podziękowanie za wyleczenie z ciężkiej choroby członka rodziny, uratowanie od zarazy, głodu, ognia i plagi szarańczy. Bywało również i tak, że stawiano kapliczki jako zadośćuczynienie za ciężkie grzechy. Wznoszono je także dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy lub potyczki, zniesienia pańszczyzny....” 
    Mieczysław Kościński „Przydrożne pomniki wiary Krasnobród i okolice”

    Tym razem właśnie kapliczki były tematem kolejnego konkursu fotograficznego. Ruszyliśmy w plener w poszukiwaniu tych najpiękniejszych, tych ze szczególnym klimatem... Ciekawostką jest, że żadna z zaprezentowanych kapliczek nie powtórzyła się na zdjęciach. Jest ich sporo na Roztoczu, także wachlarz możliwości był szczodry. 
    Wybranie tej jednej z szesnastu nadesłanych było niezwykle trudne. W zasadniczej części głosowania dwa zdjęcia uzyskały tę samą liczbę głosów. Musieliśmy przeprowadzić dogrywkę. Ostatecznie wygrało zdjęcie Sosny "Święty Rochu", pokonując "Naturalnie" Pomurnika. Tuż za nimi znalazło się piękne zdjęcie Joli "Jesienią w Nowinach".