Warning: Undefined variable $scssVars in /home/gtr/public_html/strona/plugins/system/helixultimate/src/Core/HelixUltimate.php on line 1914

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/gtr/public_html/strona/plugins/system/helixultimate/src/Core/HelixUltimate.php on line 1914
Powrotny do Dziewięcierza

Powrotny do Dziewięcierza

Dawno temu, jeździł pociąg skądś tam przez Jarosław do Zamościa. Tym pociągiem można było dostać się na Roztocze. To był taki prawdziwy pociąg z lokomotywą. Jechałem kiedyś tym pociągiem i gapiłem się przez okno. Za Horyńcem zasapana lokomotywa bardzo powoli ciągnęła wagony pod górę. I gdy już się wspięliśmy na wododział miedzy Lubaczówką a Ratą, pojawił się peron i duży budynek stacyjny z nazwą Dziewięcierz. Pociąg jednak tutaj się nie zatrzymywał. Pomyślałem sobie, że przyjadę tu kiedyś innym pociągiem.

rozkład jazdy

Po powrocie sprawdziłem rozkład jazdy. Żaden pociąg nie zatrzymywał się już w Dziewięcierzu. Wkrótce pociągi przestały w ogóle tędy jeździć i tak było przez wiele lat.

A po mojej głowie przez wiele lat chodziła taka myśl: przychodzę na dworzec w Jarosławiu i mówię do pani w kasie: „Poproszę powrotny do Dziewięcierza”. I w myślach sobie do tego Dziewięcierza jechałem.

Bilet powrotny, to taki, który dawał prawo przejazdu w obie strony. Dawał niewielkie oszczędności finansowy, kosztował mniej, niż dwa odrębne bilety i był wygodny - z powrotem już nie trzeba było kupować w okienku biletu.

Był rok 2008, nie było pociągów, więc pojechałem tam kiedyś rowerem. Stacja była już w ruinie. Z pięciu torów cztery pozarastały trawą, krzakami i drzewkami. Wszystkie pomieszczenia splądrowane, powyrywana instalacja, walające się na podłogach stosy drobnych sprzętów i papierzysk. Wśród nich rzucił mi się w oczy cennik sprzed 10 lat. Zdjęcie są na dole, pod tekstem w albumie fotografii.

 

Ten artykuł ma na razie za zadanie przetestowanie osadzania obrazów i mapki w nowej wersji oprogramowania.

 

biletyLatem 2012 roku r. rozeszła się po okolicy wieść, że dzięki połączonym staraniom kolejarzy lubelskich i rzeszowskich, szynobusem można będzie przejechać pół świata. Czyli dojechać także z Jarosławia do Dziewięcierza! Trzeba szybko z tego skorzystać, póki się kolejarze nie rozmyślą!
„Poproszę do Dziewięcierza. Powrotny” - to już nie w myślach powiedziałem, ale do pani w kasie biletowej w Jarosławiu. Spodziewałem się też obniżki na podstawie kolejowego przepisu, który głosi, że Podróżnemu nie posiadającemu indywidualnych uprawnień do przejazdów ulgowych, który zamierza odbyć przejazd „tam i z powrotem” tą samą drogą, wydaje się bilet na przejazd w kierunku „z powrotem” z ulgą 15%.

Komputer bez problemu odnalazł taką stację, jednak zamiast jednego biletu „tam i z powrotem”, otrzymałem bilet TAM na trasie Jarosław - Dziewięcierz oraz bilet TAM na trasie Dziewięcierz - Jarosław. W związku z tym nie zastosowano dla mnie ulgi:  Trudno, zapłaciłem całe 30 zł i udałem się na peron pierwszy do szynobusu. Po godzinie i dwudziestu pięciu minutach szynobus zatrzymał się w Dziewięcierzu.

Byłem jedynym pasażerem, który tu wysiadał. Oprócz mnie wysiadł na chwilę konduktor, podszedł do budynku stacyjnego i na tablicy ogłoszeń umieścił nowy rozkład jazdy. Konduktor pośpiesznie wrócił, szynobus zaraz odjechał, zostałem sam jeden w kolejowym królestwie Dziewięcierz.

Czterdzieści wymieszanych zdjęć z dwudniowej wędrówki po Roztoczu Wschodnim

Wędrówkę trzeba zakończyć w Dziewięcierzu. Mam przecież bilet powrotny

Na zakończenie mapka z przebiegiem trasy wędrówki. Mapkę można przesuwać i powiększać.