GLORIA VICTIS III

Kolejny już raz, w styczniu poświęcamy jeden dzień pamięci wydarzeń z 1863 roku. Zwyczaj zainicjowany przez Daniela wszedł do kalendarza naszych stałych spotkań. I tym razem, w mroźną, styczniową sobotę grupka najwytrwalszych wyruszyła do Kobylanki - miejsca dramatycznych wydarzeń sprzed lat i zapaliła znicz pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich powstańców.

Wymarsz siedmioosobowej grupki miał miejsce o 9.45 z Rudy Różanieckiej. Tutaj spotkaliśmy się przy "Dębowym Dworze". Na początek serdeczne powitania i rozdanie pamiątkowych znaczków, przygotowanych przez Tomka. Kilkanaście stopni mrozu, dużo śniegu i słońce - towarzyszyły wędrowcom przez cały dzień. Był czas na odpoczynek przy ognisku.

Dotarliśmy do pomnika znajdującego się w miejscu bitwy z 1863 r. Zapaliliśmy znicz, Grzegorz odczytał historię rozegranych tu 149 lat temu wydarzeń.

W drodze powrotnej również towarzyszyło nam słońce, chociaż coraz bardziej chylące się ku horyzontowi. Spotkanie zakończyliśmy w Dębowym Dworze delektując się gorącym posiłkiem. Rozmawialiśmy już o planach na przyszły rok, o uczczeniu 150 rocznicy Powstania Styczniowego.