Początki GTR

Nazywam się Michał Pluta, jestem założycielem Grupy Turystycznej Roztocze.
Grupę powołałem do życia wraz z początkiem 2003 roku. Za główny cel przyjąłem integrację osób związanych w jakiś sposób z tą cudowną krainą, integrację poprzez dyskusję na tematy roztoczańskie oraz wspólne wycieczki na Roztocze.

Początki grupy były bardzo skromne, dziś trudno uwierzyć, że mamy tak solidny dorobek i prawie 150 aktywnych użytkowników na forum GTR. Liczba ta stale rośnie. Pierwszą osobą którą zaprosiłem do współpracy był Paweł Rydzewski - osoby tej nie muszę specjalnie przedstawiać, bowiem w środowisku roztoczańskim jest on znany od lat. Wspólnie zainicjowaliśmy działalność, w późniejszym okresie Paweł opuścił GTR z powodów osobistych, w dalszym ciągu jest jednak związany z Roztoczem.

Następnie poznałem kolegów z Horyńca-Zdroju i Lubaczowa – Młodego, Krisa, Prałasanta i Lagunę, którzy wnieśli do Grupy naprawdę wiele, szczególnie Prałasant - twórca naszego serwisu oraz forum dyskusyjnego GTR. Koniecznie przy tej okazji należy też wspomnieć o innych ważnych osobach, związanych z początkami naszej Grupy: o Edwardzie Słoniewskim i Arturze Pawłowskim – autorach cenionych roztoczańskich publikacji, o Zdzisławie Kubraku – znanym przewodniku, o Robercie - z zaprzyjaźnionej strony Roztocze Online.

Pamiętam również doskonale o Koleżankach i Kolegach, którzy są z nami od samego początku i nadal aktywnie działają w terenie i na forum, są to: Jola z Warszawy, Delphi, Omega, Miecio, Zbyszek z Zamościa, Zbigniew z Lublina, Ireneusz, Jarosław z Janowa Lubelskiego, Sokolik, Lord, Hubert, Sikor, Ruckus, Lojnik, Berni, Niklos, Andrzej z Lubartowa i Grzegorz z Biłgoraja.

Serdecznie Wam dziękuję za te wszystkie lata i mam nadzieję, że przed nami jeszcze setki wspólnych rajdów i spotkań, oczywiście na Roztoczu!

Oprócz naszych weteranów, na uwagę zasługują również Ci, którzy GTR odkryli znacznie później, nie przeszkodziło im to jednak włączyć się w życie Grupy i działać na rzecz naszej ulubionej krainy. W tej kategorii wymienię: Sosnę i Wojtka z Jarosławia. Pragnę również za roztoczańską działalność szczególnie wyróżnić naszą najmłodszą Koleżankę – Karolinę.

Na kartach historii naszej Grupy zapisały się następujące sukcesy:

1. Odkrycie przez Prałasanta i Młodego jaskini, zwanej "Jaskinią Prałasanta" lub "Diabelską jaskinią". 
2. Pokonanie "roztoczańskiego pasma granicznego" przez Michała Plutę i Pawła Rydzewskiego. Cytat ze strony P. Rydzewskiego - Roztocze Południowe: "»Roztoczańskie Beskidy« zdobyte! Trasa wzdłuż granicy - od Moczarów do Radruża, po drodze 4 wzniesienie z iście beskidzkimi widokami i nieprawdopodobnymi wąwozami. Michał Pluta i Paweł Rydzewski (obaj reprezentujący wówczas GTR i Klub Turystyczny "Golonka") prawdopodobnie jako pierwsi turyści roztoczańscy pokonali jedną z najbardziej malowniczych tras na całym Roztoczu. Wrażenia niezapomniane...". Dodam, że jeśli ktoś chciałby pójść w nasze ślady powinien koniecznie porozmawiać na ten temat ze strażą graniczną.
3. Liczne wyprawy Grupowiczów na Roztocze ukraińskie.
4. Ekspedycja Kraśnik – Lwów, wyprawa w składzie: Lojnik, Ruckus i Michał Extreme przeszła przez całe geograficzne Roztocze. 
5. Przeprowadzenie dużej akcji sprzątania, oraz szczegółowej dokumentacji zapomnianego cmentarza w Leliszce. Cytat z przewodnika "Roztocze Wschodnie" dotyczący tego cmentarza : "…znajdziemy opuszczony i chyba najbardziej zarośnięty cmentarz greckokatolicki na Roztoczu. Cmentarz, którego chyba już nikt nie oczyści i nie uporządkuje". Dzięki akcji przeprowadzonej przez GTR słowa te nie są już prawdą
6. Odkrycie wielu nowych obiektów i miejsc na terenie Roztocza.
7. Kilka wystaw fotograficznych Grupowiczów. 
8. Przeprowadzenie szczegółowej dokumentacji roztoczańskich zabytków.
9. Realizacja różnego rodzaju innych projektów ściśle związanych z Roztoczem.

Choć minęło kilka lat od chwili powstania Grupy, nadal potrafimy cieszyć się naszą ukochaną krainą, a wędrówki roztoczańskimi szlakami i bezdrożami sprawiają nam nieustającą radość.

Niezwykle ważna i bezcenna będzie wszelka pomoc ze strony Grupowiczów mająca na celu porządkowanie starych, zapomnianych cmentarzy, ratowanie opuszczonych cerkwi oraz innych zabytków Roztocza. Wszystkie osoby zainteresowane naszą działalnością oraz magiczną roztoczańską krainą serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do nas.

Michał Pluta - prezes GTR